У пʼятницю, 14 березня, відбулося засідання постійної депутатської комісії з питань науки і освіти, інновацій, молоді, сім’ї і спорту, культури та духовності. Згідно порядку денного члени комісії розглянули два питання – про усунення недоліків виявлених під час моніторингового візиту представників офісу Омбудсмана до навчальних закладів Миколаївської обласної ради, а також про хід виконання рішення обласної ради від 13 лютого 2025 року № 3 «Про надання згоди на безоплатну передачу цілісних майнових комплексів закладів професійної (професійно-технічної) освіти з державної власності у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Миколаївської області.
Для обговорення першого питання на засідання запросили директора департаменту освіти Аллу Веліховську, начальницю служби у справах дітей Миколаївської ОВА Ірину Пономарьову, начальника відділу ювенальної превенції Управління превентивної діяльності ГУНП у Миколаївській області Сергія Демидова та директорів зазначених спецшкіл. Алла Веліховська доповіла про результати перевірки закладів, отриманих від Офісу Омбудсмана. Своєю чергою голова Миколаївської обласної Антон Табунщик звернув увагу на те, що перевірки у закладах проводилися 4 та 6 лютого, звіти за результатами моніторингу надійшли після 5 березня до Миколаївської ОВА, Миколаївська обласна рада отримала результати 7 березня після письмового звернення до Офісу Уповноваженого.
Одне з порушених питань стосувалося Антонівського мистецького ліцею, на базі якого також перебувають діти Широколанівської спеціальної школи, а саме йшлося про те, що дітей з Широколанівського закладу, за результатами перевірки, не водять до укриттів через заборону керівництва Антонівського закладу. Представниця мистецького ліцею прокоментувала ситуацію: «Ми зробили ремонт в укритті, і звинувачення про те, що ми не пускаємо дітей – зовсім неправда. Їхній керівник мав написати наказ, згідно якого дітей переміщували б в укриття. Такого наказу не було, і те, що вони не водили дітей – я не можу сказати з якої причини. У наших дітей є укриття, і такого, щоб ми забороняли – такої думки навіть не було».
Окрему увагу звернули на спілкування представників моніторингової групи з вихованцями закладів. Алла Веліховська зазначила, що з дітьми спілкувалися індивідуально без присутності вихователів, тому встановити, які діти не ходили до укриття та з якої причини наразі неможливо.
«На сьогодні ця робота проведена абсолютно з усіма, написані усі відповідні документи та алгоритми. Тож на сьогодні всі діти без виключень спускаються до укриттів. Це за результатами ми провели таку роботу», – додала начальниця департаменту освіти.
Заступник голови Миколаївської обласної ради Денис Андрєєв звернувся до керівників закладів та керівництва департаменту освіти щодо вчасного інформування Миколаївської обласної ради як власника закладів, про проведення перевірок. «Місяць проводилися наради для виправлення помилок, проводилася робота, проте ви не повідомили власника закладу. У таких випадках прошу негайно повідомляти обласній раді, аби ми могли своєчасно реагувати, та вживати заходів як власник», – зазначив він.
Своєю чергою директорка Вознесенської спеціальної школи Наталія Хоронжук повідомила деталі проведення перевірки моніторинговою групою закладу 30 січня. Вона розповіла, що у цьому закладі навчаються діти, які мають розлади аутистичного спектру, синдром Дауна та інші захворювання.
«Представники моніторингової групи відмовили нам у присутності під час спілкування з дітьми. До того ж, вони спілкувалися із дітьми індивідуально, а не групами, що могло їх налякати. Ми про це зауважували, але це не було прийняте. Крім того, у нашому закладі перевірка проводилася 30 січня, і станом на зараз ми досі не отримали звіту про нашу перевірку. Тобто я його не бачила, я не знаю загалом, що там може бути вказане, хоча в соціальних мережах вже були публікації щодо результатів перевірки. Ми так само давали відповіді у соціальних мережах, оскільки ми не мали можливості спілкуватися конкретно з членами моніторингової групи, тому що звіту так і немає», – зазначила керівниця Вознесенської спецшколи.
Вона також прокоментувала ймовірні порушення, виявлені майже у всіх закладах освіти. Йдеться про забезпечення одягом, якість харчування та кількість вихователів.
«Є наказ Міністерства освіти і науки про затвердження норм матеріального та фінансового забезпечення дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, яка чітко регламентує можливість керівників закладів виконувати ці норми. У них зазначається, що ми не можемо надати дитині, наприклад, більше однієї шкільної форми на півтора роки, більше однієї спідниці на два роки, більше одних брюк на два роки тощо. Тому для того, щоб діти мали можливість обирати одяг, потрібно, як мінімум, внести зміни до нормативно-правових документів. Інше питання було про те, що, наприклад, на нічний час залишається два вихователі на 30 дітей. Є наказ Міністерства освіти і науки №1105 про затвердження типових штатних нормативів, де регламентовано, що на один поверх має бути один помічник вихователя. Якщо це двоповерхова будівля, то один на другий поверх, або один помічник вихователя на всю будівлю, якщо це одноповерхова будівля. Тобто якщо у нас одноповерхова будівля на 120 дітей, то має бути лише один вихователь. Керівник та засновник не можуть на це вплинути, оскільки це затверджений документ вищого рівня», – наголосила вона.
У результаті Антон Табунщик звернувся до керівника із проханням направити до обласної ради ці звернення, аби надалі працювати для їхнього врегулювання.
За результатами засідання комісії депутати підтримали надання таких рекомендацій:
- Миколаївській обласній військовій адміністрації: розробити та запровадити заходи стосовно негайного усунення порушень, викладених у звіті моніторингової групи, забезпечити виділення відповідних бюджетних асигнувань для розвитку та утримання матеріально-технічнї бази відповіних освітніх навчальних закладів обласної комунальної власності. Також вжити заходів щодо стану додержання прав і свобод дітей, дотримання їх прав в умовах воєнного стану, запровадити виховні заходи з протидії насилля/боулінгу, попередження правопорушень у дитячому середовищі, попередження шкідливих звичок, посилити контроль за виконанням наказу Міністерства внутрішніх справ України від 09 липня 2018 року № 579 «Про затвердження вимог з питань використання та обліку».
- Керівникам комунальних закладів Миколаївської обласної ради «Лисогірська спеціальна школа», «Антонівський мистецький ліцей», «Широколанівська спеціальна школа» та Миколаївському центру соціально-психологічної реабілітації дітей: організувати належне виконання повноважень, передбачених Статутом відповідного закладу з метою забезпечення освітнього середовища, вільного від будь-яких форм насильства та дискримінації, забезпечити належне утримання матеріально-технічної бази відповідного закладу освіти з метою створення безперешкодного середовища для учасників освітнього процесу, а також вжити заходів стосовно дотримання санітарно-гігієнічних вимог до системи забезпечення життєдіяльності, організації харчування у відповідному навчальному закладі.
- Рекомендувати голові Миколаївської обласної ради направити листа на Офіс Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини стосовно недотримання під час моніторингових візитів до комунальних закладів Миколаївської обласної ради Регламенту організації та проведення моніторингових візитів/безвиїзних моніторингів з питань додержання прав і свобод дитини органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, органазіаціями незалежно від форми власності, затвердженого наказом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 23.08.2024 № 106.15/24